ИнЕУ: жаңартылған ойлау арқылы-жаңа технологияларға. » Инновациялық Еуразия Университеті
» » ИнЕУ: жаңартылған ойлау арқылы-жаңа технологияларға.
17 ноября 2020

ИнЕУ: жаңартылған ойлау арқылы-жаңа технологияларға.

«Мен мынаған сенімдімін: біз бастаған ауқымды өзгерістер
қоғамдық сананы озық жаңғыртумен қатар
жүруі тиіс. Бұл саяси және экономикалық жаңғыруларды
толықтырып қана қоймай, олардың өзегіне айналады».
(Н.Ә. Назарбаев, «Болашаққа көзқарас: қоғамдық
сананы жаңғырту»)

«Болашаққа көзқарас: қоғамдық сананы жаңғырту» мақаласының ережелері негізінде Қазақстанда «Рухани жаңғыру» бағдарламасы әзірленіп, қолданысқа енгізілді. Онда ұлттың жаңа тарихи кезеңдегі негізгі мақсаты белгіленген: рухани және мәдени құндылықтарды сақтау және арттыру, әлемнің дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіру. Бағдарлама осы мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған бірнеше жобаларды көздейді. Білім беру саласы – басым бағыттардың бірі.

Қазірдің өзінде бүкіл әлемде және Қазақстанда, атап айтқанда, IT-мамандар, бағдарламашылар, инженерлер, жоғары технологиялық өндіріс мамандары жетіспейді. Сондықтан STEM саласындағы білім бүгінде жоғары технологиялар саласындағы қызметкерлерді даярлаудың негізі болып табылады.

АҚШ Елшілігімен әріптестіктің арқасында Инновациялық Еуразия университеті Павлодар қаласының 43 мектебінің мұғалімдеріне арналған STEM-білім беру саласындағы жобаны іске қосты.

Қазірдің өзінде 100-ге жуық мұғалім ағылшын тілінен тілдік дайындықтан өтуде. Екінші кезеңде біз мұғалімдерді STEM (Информатика, математика, химия, робототехника) төрт бағыты бойынша оқытуды қосамыз. Сондай-ақ Инновациялық Еуразия университеті базасында зерттеу зертханалары желісін білдіретін және мектеп оқушылары үшін қосымша білім беруде ғылыми, техникалық және инженерлік құрамдасты қолдайтын STEM-орталығын (Science, Technology, Engineering, Mathematics) құруға дайындық жүргізілуде.

STEMulation жобасы оқушылардың инженерлік және техникалық мамандықтарға деген қызығушылығын арттыруға және жоғары сынып оқушыларын ғылыми-техникалық салада білім алуды жалғастыруға ынталандыруға арналған. STEM-білім беру-бұл қазіргі заманғы білім беру феномені, ол білім алушылардың ғылымға, технологияға, инженерияға және математикаға қатысты пәндерді түсіну сапасын арттыруды білдіреді. Біздің міндетіміз - білім алушыларды кәсіптік міндеттер мен проблемаларды шешу үшін (оның ішінде жоғары ұйымдастырылған ойлау дағдыларын жақсарту арқылы) және STEM-сауаттылықты дамыту үшін алған білімдерін неғұрлым тиімді қолдануға дайындау.

Жалпы, жобаның Павлодар өңірі үшін маңызы үш негізгі факторға байланысты:

• әр ұлт кездесетін жаһандық экономикалық проблемалар;
  • XXI ғасырдың талаптарына сәйкес келетін неғұрлым кешенді және икемді білімді, іскерлікті және дағдыларды талап ететін жұмыс күшіне өзгеретін қажеттіліктер;
  • жаһандық технологиялық және экологиялық мәселелерді шешуге қажетті - STEM-сауаттылыққа сұраныс.

Мұның барлығы Павлодар өңірінің мұғалімдері үшін жобаның уақтылы құрылуына алып келді, өйткені бірінші кезекте мұғалімдерді жаңалықтарға дайындауды, оларды қайта даярлауды жүргізу қажет. Болашақ технологияларға тиесілі, ал технологиялар болашағы, формальды тәсілді қабылдамайтын және өз білімін оқушылардың «ақылын соғып», көкжиегін шексіздікке дейін кеңейту үшін қолдана алатын жаңа форматтағы мұғалімдерге тиесілі.

«Рухани жаңғыру» бағдарламасын жүзеге асыру нақты практикалық істерде көрініс табады. ИнЕУ ұжымы болашаққа қарап қана қоймай, оны бүгіннен бастап құру үшін алдын-ала жұмыс істеуге тырысады.

Ғылыми-ұйымдастыру жұмысы және халықаралық ынтымақтастық бөлімінің бастығы,
филология ғылымдарының кандидаты, доцент А. В. Алиясова