ИнЕУ-де «Діни толеранттылық және конфессияаралық келісім» атты zoom-конференция өтті. » Инновациялық Еуразия Университеті
» » ИнЕУ-де «Діни толеранттылық және конфессияаралық келісім» атты zoom-конференция өтті.
02 февраля 2022

ИнЕУ-де «Діни толеранттылық және конфессияаралық келісім» атты zoom-конференция өтті. Экраннан алдына жиналған, 70-тен астам адам студенттер мен оқытушылардың алдында «Мәшһүр Жүсіп» облыстық орталық мешітінің бас имамы Жолдас қажы Қоспақұлы сөз сөйледі.

- Ислам бейбітшілікке, жақсылыққа, толеранттылыққа, келісімге шақырады. Мұсылман басқа адамдарға зиян тигізбеуі керек, - дейді Жолдас қажы. - Егер Сіз исламды білгіңіз келсе, мешітке келіп, білімді адамдардан сұраңыз. Бірақ бізде жастар негізінен Интернетте, әлеуметтік желілерде отырады. Олар онда түрлі уағыздар, дәрістер - аудио және видео табады.
Бұл мәселеде абай болыңыз! Егер уағыздаушының Қазақстанда жұмыс істеуге рұқсаты болмаса, бірақ Интернетте оның уағыздары болса, біз оған тыйым сала алмаймыз. Сондықтан мешітке келіп, сұраңыз: Мен мұндай уағыздаушыны тыңдаймын, оны әрі қарай тыңдауға бола ма, жоқ па? Сен болашақта адаспау үшін анықтап алуға тиіссің.
Бір мысал – «жиһад» сөзі. Білмейтіндер жиһад-бұл кісі өлтіру, кәпірлермен соғыс дейді. Бұл сөздің семантикалық аудармасы-күрес. Бірақ кіммен күрес? Біріншіден - өзіңмен күрес. Сен өз бойыңдағы кемістік пен құмарлықты жеңе білуің керек. Екіншіден - өз Отанын қорғау. Шабуыл жасау емес, қорғау.
Сондай-ақ, имам мешіт басқа конфессиялармен белсенді байланыста екенін, кездесулер, пікірталастар, мерекелер мен достық шайлар үнемі өткізіліп тұратынын атап өтті.
- Мен әрқашанда әр түрлі дініміз бар деп айтамын, бірақ шаңырақ бір – Қазақстан. Сондықтан Қазақстанның әл-ауқаты, дамуы әрбір азаматқа, әрбір діни қайраткерге байланысты. Ол келісімді нығайту үшін, - деді имам. Сондай-ақ, ол студенттермен тағы да кездесуге дайын екенін білдірді.
Жолдас қажы Қоспақұлы - Павлодар облысы бойынша Қазақстан мұсылмандары діни басқармасының имамы, теолог, Павлодар облысы Дін істері басқармасының қызметкері.
Діни төзімділік-көптеген діни дәстүрлердің заңдылығына жол беретін қоғамдық сана.

ИнЕУ баспасөз қызметі