«ТОМ: Қазақстан» Халықаралық әлеуметтік жобасы Павлодарда » Инновациялық Еуразия Университеті
» » «ТОМ: Қазақстан» Халықаралық әлеуметтік жобасы Павлодарда
03 декабря 2021

«ТОМ: Қазақстан» Халықаралық әлеуметтік жобасы Павлодарда

«ТОМ: Kazakhstan» - өнертапқыштар мен мүмкіндігі шектеулі жандарды біріктіретін халықаралық әлеуметтік жоба. ТОМ: Tikkun Olam Makers – «әлемді өзгерту» дегенді білдіреді, бұл бүкіл әлемді біртіндеп қамтитын жаһандық қозғалыс.

Томдар 2014 жылдан бастап АҚШ, Аргентина, Ұлыбритания, Израиль, Бразилия, Канада, Канада, Австралия, Вьетнам және әлемнің басқа елдерінде өткізіліп келеді. ТМД аумағындағы алғашқы мекатон ТОМ Қазақстанда 2017 жылдың маусым айында өтті. Мейкатон-бұл 72 сағаттық марафон, онда өнертапқыштар (мейкерлер – makers) мүмкіндігі шектеулі адамдарға арналған құрылғылар әзірлейді (нид ноуэр – need knowers).

2021 жылғы 26-29 қараша аралығында Павлодар қаласында "TOM: Pavlodar" Мейкатоны аясында идеяларды жүзеге асыру бойынша командалардың 72 сағаттық үздіксіз жұмысы өтті.

Жоба туралы social Project Pavlodar (SPP) командасының капитаны Беспалый Сергей толығырақ айтып берді: бұл Қазақстанда өтіп жатқан 12 мейкатон. Ол сәл ертерек, 22 қазанда басталды. Мейкатонға 7 команда қатысты, нидноуермен кездесіп, бір ай ішінде оның мәселесін қалай шешу керектігін қарастыру керек болды. Біздің команда 5 адамнан тұрды: мен – Беспалый Сергей, Голубин Владимир, Прохоров Егор, Патрушев Александр, Петренко Александр. Біз әлі де біздің командамыздың штаттан тыс мүшелерін тарттық, олар Александр Куликов пен Андрей Капцов, олар біздің идеямызды жүзеге асыруға көмектесті.

Аздап Нидноуер туралы. Финк Александр, ол 7 жасында бала немқұрайдылығымен қайғылы оқиғаға тап болды, ол пойыздың астына түсіп, нәтижесінде төменгі аяқтың жоғары ампутациясы болды. Қазір ол 21 жаста, ол орта техникалық білім алды, жұмыс істейді, садақ атуды ұнатады, белсенді адам, бірақ мәселе оған берілген протездер өте ауыр және ыңғайсыз.  Бір ай ішінде көптеген идеялар болды, біз патенттік базаларды сұрыптадық, Массачусетс университетінің әзірлемелерін зерттедік, Александрдың барлық тілектерін талқыладық, протезді жасайтын материалдардың бірнеше нұсқаларын қарастырдық.

Владимир Голубин былай дейді: "Александр аяғынан айырылып, мезгіл-мезгіл оған берілген протезден өсіп отырды, және бастапқыда біз оған протез күткен кезеңге уақытша протез жасағымыз келді. Протезбен жұмыс жасау барысында біз Александрмен бірге өсетін және бір-бірін алмастыратын бөлшектерге ие болатын әмбебап, тұрақты протез жасай аламыз деген қорытындыға келдік".

Біз сондай-ақ нарыққа зерттеу жүргіздік және мынадай сандарды көрдік: Қазақстанда жылына 50 мыңға жуық адам аяқ-қолдарын протездеуге мұқтаж, тек 15 мың адам ғана бұл қызметті алады, ал 70% - ы кезекті күтуге мәжбүр.

Қолымыз түсіп кетті, бірақ Егор Прохоров: "біз оны жасаймыз" деді және біз жасадық! Патрушев Александр шығындарды азайтып, қаржылық есептеулер жүргізді, Петренко Александр протезді жасау және жасау кезеңдері туралы Нұсқаулық жасады. Голубин Владимир мен Прохоров Егор техникалық шешімдер мен оларды жүзеге асыру туралы сиқырлап, түнгі сағат екі-үште, ал соңғы күні сағат таңғы алтыда кетті! Нәтиже соған тұрарлық, Александр протезді қолына алған кезде, оның эмоцияларын көру керек болды! Жеңілдік жағынан салыстыруда оның протезі ұтылды! Протездің жеңілдігі, оның әмбебаптығы, құны, өндіріс жылдамдығы, міне, біздің өнімнің негізгі құндылық сипаттамалары. Жобамызды қорғау барысында, қазылар алқасы мүшелерінің қызығушылығы мен қолдауын көрдік. Қорғауда Еуразиялық Банктің Басқарма төрағасының орынбасары Наумов Александр Владимирович болды, ол протездің ауқымдылығын ескере отырып, оны жасау идеясын банк атынан қолдады және банк прототипті пысықтауға белгілі бір қаржы ресурстарын инвестициялайды!

Жұмыс барысында біз жасаған прототипті жетілдіру туралы идея пайда болды, біз жоба бойынша жұмысты жалғастыруды, жақын арада прототипті толықтыруды және тестілеуді, содан кейін жобаны масштабтауды жоспарлап отырмыз. Сонымен қатар, Қазақстанда ұсынылатын протездерге арналған Негізгі тораптар Ресейден әкелінеді, импортты алмастыру бағдарламасына қатысуға болады. Мұны біз жобаны дамыту жоспарынан көріп отырмыз. Арапова Сания Гамальевна, "ҚР Тель-Авив Университетінің достар қауымдастығы" ЗТБ вице-президенті, қазылар алқасының мүшесі, ҚР ЕХӘҚМ өзара іс-қимыл бойынша, әлеуметтік қызметтер порталына шығу бойынша жәрдем көрсетуге уәде берді.

Біз ERG тобына, "ҚР Тель-Авив Университетінің достар қауымдастығы" ЗТБ, "Торайғыров университеті" КЕАҚ (алаңында Мейкатон өткен болатын) және технопаркте токарлық, бұрғылау, фрезерлік станоктар мен басқа да жабдықтарды қолдандық!) осы байқауды ұйымдастырғаны үшін және біздің жобамызды қолдағаны үшін алғыс білдіреміз. Жоба менеджері Евгения Мнайдарова, мейкатонды ұйымдастырғаны және өткізгені үшін үлкен алғыс! Сания Арапова мен Жанна Милатханованы біз бұрыннан білеміз және олардың командасы-супер кәсіпқойлар!

Біз нидноуермен кездесу туралы келістік, бұл жоба жалғасуда дегенді білдіреді!

Сергей БЕСПАЛЫЙ,

экономика ғылымдарының кандидаты, профессор,