Тағы да құрмет тұғырында! » Инновациялық Еуразия Университеті
» » Тағы да құрмет тұғырында!
30 ноября 2021

Тағы да құрмет тұғырында!

26 қарашада «Қазақстан алюминийі» АҚ мен «ЭКОМ» ҚБ бірлесіп ұйымдастырған қазақстандық жоғары оқу орындарының студенттері арасындағы экологиялық жобалар республикалық конкурсының финалдық кезеңі өтті.
Байқау қорытындысы бойынша Павлодарда пластикалық және қаңылтыр бөтелкелерді жинауға арналған автомат - ИнЕУ студенттерінің «Bottle smartbox» жобасы бірінші орынға ие болды.

Байқауға еліміздің түкпір - түкпірінен барлығы 32 өтінім ұсынылды және бірінші кезеңде қазылар алқасы финалдық кезеңге қатысу үшін 10 үздік жобаны іріктеп алды. Байқаудың қазылар алқасының құрамына эколог-сарапшылар және қоршаған ортаны қорғау саласында жұмыс істейтін мемлекеттік органдардың өкілдері кірді.
Жоба бойынша жеңімпаз ИнЕУ студенттері Петренко Александр, Прохоров Егор, Голубин Владимир және ғылыми жетекші, э.ғ. к., профессор Беспалый Сергей Владимирович болды.

Жоба туралы команда капитаны Александр Петренко толығырақ айтып берді:
«Біз командамызбен осы жобамен айналысуға шешім қабылдадық, өйткені Павлодар өңірінде жыл сайын ондаған мың тонна пластик жиналады, олардың 20% - дан азы қайта өңдеуге жіберіледі.
Сондықтан біз пластикалық және алюминий банкалар мен ақшалай ынталандыру бөтелкелерін жинау жобасын ұсындық.
Жобаның негізгі мақсаты - қайта өңдеу және қайта пайдалану үшін пластик пен қаңылтырды жинау мәселесін шешу, қоқыс тастайтын орындар санын азайтып, қаланы барынша таза ету, Павлодар тұрғындарының тұтынатыны туралы хабардарлықты арттыру.
Жобаның ғылыми жетекшісі Беспалый Сергей Владимирович атқарылған жұмыстар мен жоспарлар туралы айтты:
«Жоба бойынша жұмыс жасай отырып, біз жобаның бизнес-канвасын дайындадық, бүкіл өндірістік процесті әзірледік, ірі корпорациялармен, банктермен ынтымақтастықтың әртүрлі нысандарын қарастырдық, сондай-ақ осы жобаның экологиялық, экономикалық және әлеуметтік әсерін есептедік.
Жұмысты жалғастыруды жоспарлап отырмыз жобасымен жақын арада жинауға және тексеруге прототипі, және бұдан әрі масштабтау өнім.
ERG тобына, «ЭКОМ» қоғамдық бірлестігіне осы байқауды ұйымдастырғаны үшін және біздің жобамызды қолдағаны үшін алғыс айтқым келеді. Команда мен мен осы үміттерді қанағаттандыру үшін бәрін жасаймыз!»

ИнЕУ баспасөз қызметі