Шексіз ғылым! » Инновациялық Еуразия Университеті
» » Шексіз ғылым!
17 мая 2021

Шексіз ғылым!

Ғылым өзінің көру саласында байқауға, сипаттауға, өлшеуге, есептеуге болатын, дәл ұғымдармен айналысуды жөн көретін, оның аспаптық сипатынан туындайтын барлық нәрсені қамтиды. Бұл жерде ИнЕУ «Өнеркәсіптік инжиниринг және дизайн» кафедрасының аға оқытушысы Талғат Икомбаев сияқты ойлау еркіндігіне ие ғалымның рөлі зор.

Бүгінгі таңда бұл әдіс қолданыстағы ғылыми білімді қолдану ғана емес, ол эргатикалық жүйелерді, яғни өзіне тән белсенділік қасиеті арқасында белгілі бір мақсатқа (мақсаттарға) жетуге тырысатын жүйелерді дамытуға бағытталған. Сондықтан техникалық әзірлемелерді бағалау кезінде келесі өлшемдерді қолдану қажет: тиімділік, жұмыс сапасы, жұмыс сенімділігі.

Берілген критерийлерге Т. Икомбаевтың бірегей әзірлемесі – теміржолдарға арналған гидравликалық көтергіш құрылғы сәйкес келеді, бұл ерекше қажеттіліктері бар адамдардың теміржол көлігінде еркін жүруіне мүмкіндік береді.

– Бүгінгі таңда Павлодар облысында ерекше қажеттіліктері бар адамдардың саны шамамен 29 000, оның 5000 – ы балалар. Белгілі бір себептермен олар Авия рейстерді пайдалана алмайды, алыс қашықтықтағы көлікте де мүмкін емес, тек теміржол көлігі қалады. Алайда Павлодар перронының ерекшеліктерін атап өткен жөн: перрон мен вагонға кіру арасындағы айырмашылық шамамен 2-2,5 метрді құрайды, креслодағы ерекше қажеттілігі бар адамды көтеру үшін кемінде төрт адам қажет, бұл өте қиын, – дейді Талғат Икомбаев.

ИнЕУ-де жасалған теміржол жолдарына арналған көтергіш құрылғы ерекше қажеттіліктері бар адамдардың қозғалу процесін айтарлықтай жеңілдетеді. Айта кетейік, бұл жоба «Атамекен-стартап» байқауында мақұлдау алды, ал 2015 жылы ШЫҰ халықаралық форумында (Шанхай ынтымақтастық ұйымы) таныстырылды.

Техникалық жоспардың авторлық әзірлемелерінен басқа Талғат Икомбаев Мемлекеттік, соның ішінде шетелдік құрылымдар бастамашылық еткен жобаларды іске асыруға қатысады. Осылайша, Үндістанның адами ресурстар министрлігі қаржыландыратын арнайы бағдарламаның арқасында Т.Икомбаев «Білім беру саласы үшін ресурстық менеджменттегі тиімді стратегиялар» бағдарламасы бойынша шетелдік тағылымдамада болды.

- Мен 2020 жылдың ақпан айында тағылымдамадан өттім. Байқау шарты бойынша ағылшын тілі негізінде сұхбат, әңгімелесуден өттім. Тағылымдама Үндістанның екі қаласында өтті, олардың бірі Агра, онда осы тамаша елдің мәдени мұрасына ендік. Аграда әлемнің жеті кереметінің бірі - Тадж–Махал, тәулік уақытына байланысты түсін өзгертетін орасан зор құрылыс бар, - деп өз әсерімен бөлісті Талғат Икомбаев.

Алайда, жергілікті тұрғындардың көпшілігі Күн сайын әртүрлі проблемаларға тап болады – олардың біреуі тұғындардың шамадан тыс көптігі (анықтама үшін: бүгінгі таңда Үндістанда бір миллиард үш жүз елу миллион адам тұрады).

- Тағылымдама кезінде не туралы ойлануға тура келді, - деп жалғастырды Т.Икомбаев. Демек, Үндістанмен салыстырғанда біздің проблемаларымыз ештеңе емес.

Бүгінгі таңда Инновациялық Еуразия университетінің оқытушылары әлеуметтік маңызы бар жобаларды жүзеге асыру идеяларына толы, олардың мақсаты қоғамға пайдалы болу!

ИнЕУ баспасөз қызметі