ИнЕУ ғалымдары Президент Қ.К. Тоқаевтың Қазақстан халқына Жолдауын талқылады » Инновациялық Еуразия Университеті
» » ИнЕУ ғалымдары Президент Қ.К. Тоқаевтың Қазақстан халқына Жолдауын талқылады
10 сентября 2021

ИнЕУ ғалымдары Президент Қ.К. Тоқаевтың Қазақстан халқына Жолдауын талқылады

ИнЕУ ғалымдары Павлодар облысы ТЖД «Өрт сөндіру және авариялық – құтқару жұмыстары қызметі» ММ - де өткен кездесуде Президент Қ.К. Тоқаевтың Қазақстан халқына  «Халық бірлігі және жүйесі реформалары-ел өркендеуінің берік негізі» атты Жолдауын талқылады.

ИнЕУ атынан тарих ғылымдарының кандидаты, профессор Мұрат Сүлейменов және магистр, «Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау» кафедрасының аға оқытушысы Наталья Матвеева сөз сөйледі. Олардың сапары ИнЕУ мен Павлодар облысының ТЖД арасындағы ынтымақтастық туралы меморандум бойынша өтті.

Кездесуді ӨСжАҚЖҚ ММ бастығының орынбасары, азаматтық қорғау подполковнигі Думан Қыдырмоллаев ашты. Ол Жолдаудың негізгі бағыттарын атап өтіп, «Ел Президентінің Үндеуі біздің мемлекетіміздің дамуының маңызды шегі және стратегиялық маңызды құжат болады» деп атап өтті.

Президент Жолдауында проблемалық аймақтарды және елдің одан әрі үдемелі қозғалысының стратегиялық бағыттарын қамтудың ауқымдылығы мен кешенділігімен ұштасатын оның нақты құрылымы мен нақтылығы барынша әсерлі көрінеді.

Жолдаудың негізгі бағыттары бойынша профессор Мұрат Сүлейменов сөз сөйлеп, Мемлекет басшысының Стратегиясында елдің одан әрі дамуына қатысты оның жеке көзқарасы белгіленгенін атап өтті. Ол Жолдаудың негізгі ережелеріне тоқталды:

«АҚ» ЖАЛАҚЫ ТУРАЛЫ.

«Мен зейнетақы жинақтарын мерзімінен бұрын пайдалану бастамасының оң әсерін атап өттім. Сондай-ақ, ол адамдарды жұмыс берушілерден «Ақ»деп аталатын төлемді талап етуге итермеледі. Осы үрдісті қолдау үшін зейнетақы жинақтарының бір бөлігін кейіннен тұрғын үй сатып алу үшін «Отбасы банкіндегі» шотқа жеткіліктілік шегінен жоғары аударуға рұқсат етілсін. Бұл сонымен қатар қаражат жинау және оларды дұрыс басқару әдетін ынталандырады».

ЕҢ ТӨМЕНГІ ЖАЛАҚЫНЫ ӨЗГЕРТУ ТУРАЛЫ.

«2022 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Президенті ең төменгі жалақыны 60 мың теңгеге дейін ұлғайтады. Бұрын ол 42 500 теңге болатын. Бұл шара 1 миллионнан астам адамға, ал жанама түрде барлық еңбекшілерге қатысты болады. Бұл көлеңкелі жалақы қорын азайтады, оның мөлшері бүгінде декларацияланатын мөлшерден 30% немесе мүмкін 40% құрайды. ЕТЖ-нің артуы ішкі тұтынудың өсуі түрінде оң экономикалық әсер етеді. Бұл, сарапшылардың бағалауы бойынша, ЖІӨ-нің 1,5% - ға артуына алып келеді. Сонымен бір мезгілде ЕТЖ-ны салықтық, Әлеуметтік және басқа да салаларда есептік көрсеткіш ретінде орынсыз пайдаланудан алшақтаған жөн.»

ҚАЗАҚСТАН МӘДЕНИЕТІН ҚАЛАЙ НАСИХАТТАЙТЫН БОЛАДЫ.
«Қазір мемлекет қандай да бір себептермен көбінесе бюджетті қуана-қуана сіңіретін белгілі бір қайраткерлердің жобаларын ғана қаржыландырады. Жас және талантты мүсіншілер, суретшілер, театршылар, музыканттар, жазушылар меценаттардың есебінен өмір сүріп, андеграундте қалады (көлеңкеде – авт.)».

ҚАШЫҚТАН ОҚЫТУДЫ ЖАҚСАРТУ
«Жаһандық өзгерістер жағдайында алған білім түлектің еңбек нарығына шыққанға дейін ескіруі ықтимал. Сондықтан бейінді министрліктің алдында оқу бағдарламаларын жаңа болмысқа бейімдеу бойынша кезек күттірмейтін міндет тұр.

Пандемия кезіндегі қашықтықтан оқыту нәтижелері Ұлттық телекоммуникация желілерінің тиімділігінің жеткіліксіздігін көрсетеді. Бұл базалық бастауыш білімі жоқ студенттердің көп болуына әкелді.

Тағы бір мәселе туындады: балалар оқуды тастайды, өйткені олар оны қажет деп санамайды.

Мұғалімдерді қайта оқытуды қазіргідей 5 жылда емес, үш жылда 1 рет жүргізу қажет, бірақ ешбір жағдайда педагогтардың есебінен емес»

ЭТНОСАРАЛЫҚ КЕЛІСІМ
«Этносаралық қатынастарды үйлесімді дамыту әрқашан мемлекеттік саясаттың басты бағыттарының бірі болып келді және болады. Бұл жай риторика емес, мұндай тәсіл қазақстандықтардың басым көпшілігі қолдайды»

«Біз, Конституцияға сәйкес, біртұтас ұлтпыз және бұл біздің сөзсіз күшіміз. Пікірлердің плюрализмін қолдай отырып, біз сонымен бірге радикализмнің кез келген нысандарын қатаң түрде тоқтатамыз, біздің мемлекеттік егемендігімізге, аумақтық тұтастығымызға қол сұғуға жол бермейміз».

ӘКІМДЕРДІ ҚОЛДАУ ДЕҢГЕЙІН ӘЛЕУМЕТТІК САУАЛДАР КӨРСЕТЕТІН БОЛАДЫ.
«Қазір әкімдердің бағасы халықтың олар туралы шын мәнінде не ойлайтынына байланысты емес, деп атап өтті Тоқаев. Бұл бағалауды тәуелсіз сауалнамалар барысында анықтау керек. Бұл билік жұмысының сапасына объективті баға береді. Мәселені шешу Президент Әкімшілігіне жүктелді»

Осы кездесуде тағы да кейбір бөлімдер талқыланды. Жиналысты қорытындылай келе, қатысушылар Мемлекет басшысының әрбір тармағы бойынша саясатын қолдау және Қазақстанның дамуы мен болашағына үлес қосуға дайын екендігі туралы өз пікірлерін білдірді.

09.09.21 ж.
т.ғ.к., профессор М.А. Сулейменов
магистр,
аға оқытушы Н.И.Матвеева
главный инспектор отдела кадровой политики УС ПиАСР Шевелева Е.Н.

#ИнЕУ #ineuofpage #Павлодар #Токаев #ПосланиеПрезидентаРК

ИнЕУ баспасөз қызметі