ИнЕУ ғалымдары ҚР БҒМ гранттарына ие болды » Инновациялық Еуразия Университеті
» » ИнЕУ ғалымдары ҚР БҒМ гранттарына ие болды
27 мая 2021

ИнЕУ ғалымдары ҚР БҒМ гранттарына ие болды

Еліміздің Білім және ғылым министрлігі ғылыми жобаларды гранттық қаржыландыруға конкурс жариялады. Біріншіден, олардың өзектілігі ескерілді. Іргелі идеяларды жүзеге асыру 12 ай ішінде қажет болды. Бұл міндетті Павлодар Инновациялық Еуразия университетінің ғалымдары сенімді атқарып шықты. Нәтижесінде-үш грант.

ИнЕУ-де ғылыми жобаларды жүзеге асыру дәстүрге айналды. Университеттің бірқатар ғалымдары теорияға тоқтамайды, бірақ іс жүзінде өз білімдерін қолданады. Олардың арасында Анастасия Васильевна Алиясова, Евгений Борисович Никитин, Амангелді Шапиевич Хамзин бар. Атап айтқанда, олардың әзірлемелері Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің гранттық қаржыландыруына ие болды.

ҚР БҒМ ғылымды дамытудың басым бағыттарын анықтады. Бұл:

• Су ресурстарын, жануарлар мен өсімдіктер әлемін ұтымды пайдалану, экология;
  • Геология, минералды және көмірсутекті шикізатты өндіру және қайта өңдеу, жаңа материалдар, технология, қауіпсіз бұйымдар мен конструкциялар;
  • Энергетика және машина жасау;
  • Ақпараттық, коммуникациялық және ғарыштық технологиялар;
  • Жаратылыстану ғылымдары саласындағы ғылыми зерттеулер;
  • Өмір және денсаулық туралы ғылым;
  • Білім және ғылым саласындағы зерттеулер;
  • Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер;
  • Агроөнеркәсіптік кешенді тұрақты дамыту және ауыл шаруашылығы өнімдерінің қауіпсіздігі;
  • Конкурстық құжаттамаға сәйкес Ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс және мамандандырылған ғылыми бағыттар.

Айта кету керек, дәл осы бағыттарда Инновациялық Еуразия университетінің зерттеушілері жұмыс істейді. Мысалы, ИнЕУ ректоры, филология ғылымдарының кандидаты Анастасия Алиясова «Білім және ғылым саласындағы зерттеулердің» басым бағыты бойынша «Қашықтықтан білім беру жағдайында ағылшын тілінде STEM-пәндерді оқытудың ғылыми-әдістемелік негіздемесі» жобасын іске асыруға ҚР БҒМ гранттық қаржыландыруына ие болды. Ветеринария ғылымдарының докторы Евгений Никитинге «Су ресурстарын, жануарлар мен өсімдіктер әлемін ұтымды пайдалану, экология» басым бағыты бойынша «Биокаталитикалық процестерді қолдана отырып, құс шаруашылығы қалдықтарын детоксикациялау технологиясын әзірлеу» жобасын іске асыруға грант бөлінді. Заң ғылымдарының докторы Амангелді Хамзин «Адам саудасы: ашу мен тергеудің жаңа тәсілдері» жобасын «Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер» басым бағыты бойынша іске асыруға.

-Менің ғылыми жобамның негізгі проблемасы ЖОО — да тілдік пәндерді оқу кезінде STEM-технологияларды қолдану қажеттілігі айқын, бірақ бұл ретте әлі күнге дейін ағылшын тілінде тілдік емес пәндерді оқытуды жетілдіру қажеттілігі бар және ЖОО үшін STEM-пәндерін, оның ішінде біздің жоо үшін де оқыту мүлдем жаңа болып табылады. Біз Өнеркәсіптік аймақтың қажеттілігін қамтамасыз ететін аймақтық университет болып табыламыз, сондықтан STEM-білім біздің аймақтың ерекшелігі болуы керек, біз пандемия жағдайында және қашықтықтан оқыту форматына көшу кезінде STEM пәндерін оқыту мәселесі бірден туындады. Сондықтан жоғары білім беру жүйесінде және жалпы педагогикалық ғылымда қашықтықтан оқыту жағдайында ағылшын тілінде STEM-пәндерді оқыту құралдарын кеңейту қажеттілігі бар-дейді Инновациялық Еуразия университетінің ректоры, филология ғылымдарының кандидаты Анастасия Алиясова.

Бүгінгі таңдағы басты міндет-қазақстандық білім беру жүйесінің ерекшелігі мен менталитетін ескере отырып, STEM-оқытудың әдістемелік негіздемесін әзірлеу.

ИнЕУ баспасөз қызметі