» » Талапкерлердің жиі қойылатын сұрақтарына жауаптар
06 января 2021

Талапкерлердің жиі қойылатын сұрақтарына жауаптар

Қаңтардағы ҰБТ-ны тапсыру міндетті ме?

Жоқ, міндетті емес. ҰБТ қаңтар айында қалауы бойынша тапсырылады. Қаңтардағы ҰБТ сертификаты еліміздің университеттеріне ақылы бөлімге түсу үшін жарамды.

Қаңтар ҰБТ балдар бойынша бірдей форматта бола ма?

Қаңтар айында ҰБТ қағаз түрінде, бірақ жаңа балдық жүйе бойынша өтеді.

IELTS сертификаты қалай есепке алынады?

IELTS 6.0 сертификаты «ағылшын тілі» бейіндік пәні бойынша ҰБТ-ның ең жоғары балына ауыстырылады.

ҰБТ-ның бейіндік пәндері (мысалы, биология және химия немесе химия және биология) қандай тәртіппен өтетіні маңызды ма?

Жоқ, бұл маңызды емес.

Тесттер 10-11 сынып жаңартылған бағдарлама бойынша, ал 5-9 сынып ескі бағдарлама бойынша оқитынын ескере отырып қалыптастырыла ма?

Ия, бұл ескеріледі.

Университеттерде ішкі гранттар мен олимпиадалар бар ма?

ИЯ, жыл сайын әр университет өзінің конкурстары мен олимпиадаларын өткізеді. Толығырақ олардың веб-сайттарынан білуге болады.

Университеттер көпбалалы отбасыларға жеңілдіктер жасай ма?

Мұндай ақпаратты әр университеттен жеке сұрап білу керек. Күні бұрын мұндай жеңілдіктер, әрине, бөлінеді.

Студенттік академиялық ұтқырлық туралы айтып берсеңіз, ЖОО-да шетелде оқуға грантты қалай алуға болады?

Академиялық ұтқырлық-бұл 2-3 курс студенттеріне арналған алмасу бағдарламасы. Алмасу бойынша оқуға үміткер болу үшін мынадай талаптарға сәйкес болу қажет: IELTS 6.0 және одан жоғары GPA 3.0 және одан жоғары. Мотивациялық хат жазыңыз, неге сіз академиялық ұтқырлық бағдарламасынан өтуге лайықсыз. Оқытушылардан екі ұсыныс хат алыңыз. Алмасу бойынша оқыту 1 семестрге (4-5 ай) созылады. Сіз шетелдік жоғары оқу орнында оқисыз, содан кейін қайтып келесіз және өз қазақстандық жоғары оқу орныңызда оқуды жалғастырасыз.

Егер мен ақылы бөлімге түссем, грантқа қалай ауысуға болады?

Жыл сайын мемлекеттік грантқа студенттерді қабылдайтын әрбір университетте босатылған мемлекеттік Гранттар конкурсы өткізіледі. Грантқа үміткер болу үшін бар болғаны өте жақсы оқу керек.

Ішкі конкурстар мен гранттарды қалай бақылауға болады?

Instagram @ineuofpage блогына жазылыңыз. Бұл бетте университетте қандай олимпиадалар мен конкурстар өткізілетіні туралы хабарланады.

Ауыл квотасы дегеніміз не?

Ауыл квотасы - бұл ауыл мектептерінің түлектері үшін мемлекеттік гранттардың жеке саны.

Университеттерде тәжірибе қалай және қайда жүзеге асырылады?

1 және 2 курстарда университеттердегі тәжірибе өз зертханаларында өткізіледі. 3 және 4 курстарда студенттер болашақ кәсіби саласында жұмыс істейтін компанияларда тәжірибеден өтеді. Іс жүзінде студенттер жұмыстың бастапқы кезеңінде өз мамандықтарына тән функцияларды орындайды. Компаниялардағы тәжірибеге байыпты қарау керек, өйткені бұл университетті бітіргенге дейін жұмыс орнын брондау мүмкіндігі.

Егер шығармашылық мамандыққа ҰБТ тапсырсаңыз, грантқа қалай түсуге болады?

Университеттерде шығармашылық емтихандар мемлекеттік гранттар конкурсына дейін өткізіледі. Шығармашылық емтихандардан өткеннен кейін сіз құжаттар тізбесімен және шығармашылық емтихандардың нәтижелерімен мемлекеттік гранттар конкурсына қатысуға өтініш бересіз.

Мемлекеттік гранттар конкурсына құжаттарды қайда тапсыруға болады?

Сіз өзіңіздің қалаңыздағы кез-келген университетте өтініш жасағыңыз келетін университеттерді көрсете отырып, құжаттарды тапсыра аласыз.

Қандай университеттерде ағылшын тілінде білім алуға болады?

Ағылшын бөлімі біздің еліміздің барлық университеттерінде бар.

Мемлекеттік гранттар конкурсында қандай бейіндік пәндер бойынша үлкен бәсекелестік бар?

Экономикалық, құқықтық және гуманитарлық бағыттар бойынша бәсекелестік көп, өйткені олардың комбинациясы бойынша бейінді пәндерге мемлекеттік гранттардың саны аз бөлінеді.

IT-жолдамаға түсу кезінде талапкердің дайындығы қандай болуы керек?

Университеттер талапкерден оқуға түскенге дейін бағдарламалау дағдыларын талап етпейді. Сіз барлық білімді бірінші курста нөлден аласыз. Барлық білім беру бағдарламаларының бірінші курсында «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» пәні бар, ол сізге компьютерлік бағдарламалармен жұмыс істеу дағдыларын дамытуға көмектеседі.

Университеттерде әскери кафедра не үшін қажет?

Әскери кафедра – бұл өзінің білім беру бағдарламасы бойынша оқытудан басқа, университетте қосымша білім беру. Әскери кафедрада оқу міндетті емес. Әскери кафедраға өтініштерді қабылдау жазда 2 курстың басына дейін өтеді. Барлығы сіз 2 жыл оқисыз (2 және 3 курс). Әскери кафедра запастағы лейтенант атағын алуға және әскери мансабын жалғастыруға мүмкіндік береді. Әскери кафедрада оқуды аяқтағаннан кейін сіз әскери билет аласыз, әскери қызметтен босатыласыз.