Мұқағали Мақатаев – мәңгілік ғұмыр! » Инновациялық Еуразия Университеті
» » Мұқағали Мақатаев – мәңгілік ғұмыр!
11 февраля 2021

Мұқағали Мақатаев – мәңгілік ғұмыр!

Биыл 9 ақпан күні жыр мұзбалағы, ақиық ақын Мұқағали Мақатаевтың туғанына 90 жыл толды. Ақынның шығармашылығы туралы көбірек білгісі келетіндерге Инновациялық Еуразия Университетінің Жоғары колледж кітапханасында кітап көрмесі ұйымдастырылды.

Мұқағали Мақатаев-көзі тірісінде билік тарапынан тым көп қолдау таппаған, бірақ соңғы күнге дейін жан дүниесінде балалар идеализмің мен өзіңділігің сақтап келген қазақ ақыны.
Оның өмірбаяны 1931 жылы, әлі жас КСРО республикаларына айналған қарқынды өзгерістердің басында басталды. Мұқағали Мақатаев Нарынқол ауданындағы (Алматы облысы) Қарасаз ауылында дүниеге келген.
Негізінен Мақатаевтың шығармалары мерзімді басылымда басылды. 1948 жылы алғашқы өлеңі "Советская граница" газетінде жарық көреді. Тек 1951 жылы Мұқағали басқа жас авторлармен бірге "Жастар жыры" атты жинақта жарық көреді.
Алғашқы нағыз атақ ақынға 1962 жылы "Аппассионата" жарияланғаннан кейін келді. Тағы екі жылдан кейін "Ильич"поэмасы шығады. Сонымен қатар, соғыстың ауыр жылдарында балаларға деген жанашырлықпен жазылған Мұқағали Мақатаев өзінің алғашқы кітабын шығаруды ұзақ күтті. Жазушының өмірінде барлығы бес поэтикалық жинақ шықты. Олар оқырмандармен жылы кездестірілді.
Өмірінің соңғы кезеңінде Мұқағали Мақатаев үздік өлеңдер жазады. Олар тыныш қайғы, өзінің және балаларының болашағы туралы алаңдаушылық, өмірге деген сүйіспеншілік, қоршаған әлемге деген үрей, мейірімділік сияқты туралы өлеңдер сезімдер мен эмоцияларға толы.
Оқырмандардың сүйікті ақыны Мұқағали Мақатаев 45 жыл ішінде көптеген көрнекті шығармалар жазды. Ол Қазақстанның ұлттық мәдениеті мен өнеріне зор үлес қосты. Оның таланты қайтыс болғаннан кейін ғана танылды, бірақ оның өлеңдері мәңгілікте қалады.

ИнЕУ баспасөз қызметі
(ИнЕУ Ғылыми кітапханасының библиографы М. Е. Амренованың ақпараты бойынша)