ИнЕУ-де алғаш рет! Сандық журналистика-21 ғасырдың журналистикасы! » Инновациялық Еуразия Университеті
» » ИнЕУ-де алғаш рет! Сандық журналистика-21 ғасырдың журналистикасы!
04 июня 2020

ИнЕУ-де алғаш рет! Сандық журналистика-21 ғасырдың журналистикасы!

Аймақтық медиа өкілдері ИнЕУ-дің «Сандық журналистика» инновациялық білім беру бағдарламасын талқылады.

Жұмыс беруші өзіне камераны беру және бейне, дыбыс және интерактивті элементтерді сапалы монтаждау арқылы дайын материал алу үшін тамаша түлекті күтіп тұратыны құпия емес. Инновациялық Еуразия университеті түлектердің кәсіби құзыреттілігін күшейтуге бағытталған. Тілдер, әдебиет және журналистика кафедрасында "сандық журналистика"білім беру бағдарламасы бойынша оқыту жоспарлануда.

Кездесу модераторы Бибігүл Кильдибекова қатысушыларды жаңа білім беру бағдарламасының мазмұнымен таныстырып, қатысушыларды болашақ журналистерді дайындау бойынша проблемалық мәселелерді талқылауға шақырды. Кездесуге облыстық "Звезда Прииртышья" газетінің бас редакторы Владимир Долгушев және облыстық "Saryarqa samaly"газетінің шолушысы Құндыз Қабылденова қатысты.

Облыстық басылымның бас редакторы Владимир Долгушев кәсіпті цифрландырудың жалпы үрдісін растады және қазіргі журналистиканың бағдарын өзгерту туралы айтты. Мәселен, газет басылымдары форматты аналитика жағына қарай өзгертеді:

– «Сандық журналистика» білім беру бағдарламасының артықшылығы қазіргі заманғы сандық БАҚ пен әлеуметтік желілерге баса назар аудара отырып, жаңа пәндерді енгізу болып табылады. Журналис қай салада жұмыс істесе де, ең бастысы – жауапкершілік пен кәсіпқойлық қасиеттері қажет екендігі сөзсіз, соның ішінде кез келген журналистің басты құндылығы – оның аудиториясына деген сенімі: журналистің аты - бұл ерекше бренд!

«Тілдер, әдебиет және журналистика» кафедрасының меңгерушісі Қамар Кәрімова болашақ журналистерді дайындауда олардың практикалық дағдыларының деңгейін арттыру және оқу үдерісін жұмыс берушілермен келісу басым деп санайды:

– Біз үшін болашақ түлектерге кәсіби іске асыруға көмектесетін бәсекеге қабілетті пәндерді ұсыну маңызды болды.

Мамандықтың негізгі пәндері ретінде студент-түлектер конвергентті журналистиканы, тележурналистиканы, жарнама және PR негіздерін көрсетті. Кәсіптің жаңа стандарттарына және «Медиялық және ақпараттық сауаттылық» (МАС) жаңа пәніне жауап береді. Оны оқытуға өңірлік БАҚ басшылары қызығушылық танытып отыр. МАС енгізу медиалық сауаттылықты ілгерілету бойынша жоба аясында жүзеге асырылады, ол бойынша гранттық қаржыландыруды кафедраның аға оқытушысы Марал Айтмағамбетова алды. Жақын болашақта осы пән бойынша видеокейстер құру жоспарлануда.

Инновациялық білім беру бағдарламасының мазмұнын жұмыс берушілер мақұлдады. ИнЕУ-де болашақ журналистерді күтеміз!

ИнЕУ баспасөз қызметі

Автор: Марал Бейсетаевна Айтмагамбетова,

«Тілдер, әдебиет және журналистика» кафедрасының аға оқытушысы