» » VIP-лекциясына қош келдіңіздер!
06 мая 2019

VIP-лекциясына қош келдіңіздер!

IMG-20190504-WA0015"Көмір мен газ тәрізді отынның энергиясын ұтымды пайдалану үшін энергияны өндіруде жылу және массалық тасымалдау процестері" бағыты бойынша "Жылуэнергетика", "Электрэнргетика" мамандықтары , "Энергетика және металлургия" кафедрасының 2 және 3 студенттері Энергетика және металлургия» кафедрасының 2 және 3 курс студенттері лекцияны тыңдады Богомолов Александр Романович. Т.Ф.Горбачев атындағы Кузбасс техникалық университетінің "Жылуэнергетикасы" кафедрасының меңгерушісі Кемеров қ. техникалық ғылымның докторы 2019 ж. 24-нен 27-сі аралығында академиялық ұтқырлық аясында ИнЕУ-де болды.

Александр Романовичтің сонымен қатар өндірісте тәжірибесі мол. Сондықтан, лекциялар барысында ақпарат теориялық түрде де, ҚАҚ «Азот» жұмысында жинақталған жеке тәжірибелерден нақты өндірістік жағдайларды да қолданды. Бұл инновациялық тәсіл студенттер мен магистранттарды аса қызықтырды.
Бакалаврлар өз жұмысының бағыттары туралы ресейлік университет бөлімінің презентациялық бейнелерін көрді, электр станцияларындағы құбылыстардың табиғатын білді. Бұдан басқа, КузҒТУ ғалымы олардың көмегімен математикалық өрнектер мен энергетиканы сақтау және трансформациялаудың әмбебап заңдарының тұжырымдамаларын қарастырды.
Магистранттар «Кокс-химиялық зауыттардың талап етілмеген өнімдері және оларды пайдалану», «Отын өнеркәсібіндегі өңдеу зауыттарының кектерді пайдалану» және т.б. дәрістерге қатысты. Металлургиялық кәсіпорындардың технологиялық үдерістерін оқып жүрген магистранттар көмір шөл даласын пайдалану мүмкіндігін қарастырды. Энергетика саласындағы қалдық көмірсутектерді тартудың құрамы мен тәсілдері туралы лекция ерекше қызығушылық тудырды.
IMG-20190504-WA0009 IMG-20190504-WA0021
"Мен қызықты және пайдалы ақпаратты жинауға тырыстым. Өйткені, шебелерге өндіріс мәселелерін шешуге көмектесу маңызды. Олар: "Сіз туралы естідік, біз дұрыс ұсыныстарыңызды тыңдағымыз келеді", - деп айтқан студенттердің сөздерін естідім Александр Романович.
Газ қоспалары бойынша соңғы дәріс және конденсациялық температураға қатысты өздерін қалай ұстағандары магистранттарды теориялық білімді жаңа тәсілдермен қолдануға және оларды тәжірибеге енгізуге талпындырды. Бітіргеннен кейін үздіксіз білім алу мүмкіндіктері туралы әңгіме болды. «Жобалаушылар қазір Ресейде де, Қазақстанда да сұранысқа ие, сала дамып келеді және жобасыз жаңа технологияларды енгізу және қайта жабдықтау мүмкін емес», - деді Александр Романович.

IMG-20190504-WA0018
ЖОО арасындағы біздің ынтымақтастық бірнеше жыл жалғасуда. Академиялық ұтқырлық аясында біздің студенттер мен магистранттар Кемеро қ. Т.Ф.Горбачев ат. Кузбасстағ техникалық университетінде оқиды. ИнЕУ-дің тәжірибелері мен мұғалімдері бірнеше рет қатысып, екі университеттің өкілдері бірлескен зерттеулерге қатысады.
Мұндай ынтымақтастық жаңа ақпаратпен жемісті алмасуға мүмкіндік береді, материалдарды таныстырудың заманауи тәсілдерін көрсетеді. Мұның барлығы достық жоғары оқу орындарының ғалымдары мен студенттеріне пайдалы.
Біздің студенттеріміз бен магистранттарымыз таң қалдырды және олар КуМТУ-ке баруды күтуде!

"ЭнжМ" кафедрасының

аға оқытушысы