ИнЕУ ғалымы Павлодар қаласы мектептерінің психологтарына семинар өткізді » Инновациялық Еуразия Университеті
» » ИнЕУ ғалымы Павлодар қаласы мектептерінің психологтарына семинар өткізді
04 июня 2021

ИнЕУ ғалымы Павлодар қаласы мектептерінің психологтарына семинар өткізді

Семинар «Шабуыл және кепіл тұтқынға алу қаупі жоғары жағдайларда өзін қалай ұстау керек?» деген сұраққа жауап берді. Өзекті және күрделі тақырып әдістемелік жағынан, семинардың спикері – психология ғылымдарының кандидаты, Татьяна Кравцова иллюстрациялық мысалдармен жан-жақты қамтылды. Ғалым Павлодар қаласының 43 мектебінің психологтарын мектеп оқушылары мен ата-аналарды жоғары қауіп жағдайындағы іс-әрекеттер туралы қалай ақпараттандыру керектігін, оқушылардың мазасыз оқиғалар туралы сұрақтарына қалай жауап беру керектігін және осы тақырыпта кез-келген білім беру субъектісімен қалай әңгіме құру керектігін үйретті.

Егер сіз кепілге (тұтқынға) алынсаңыз, өзіңізді қалай ұстау керек, қылмыскерлердің қандай түрлері бар, аман қалу қателіктері және осындай жағдайда әрекет ету алгоритмі қандай болуы керек – бұл өткен онлайн кездесудің мазмұны. Сонымен қатар, Татьяна Кравцова ұсыныстармен, әдістемелік құралдармен және мазмұнды әдебиеттермен бөлісті.

- Тосынсыйларға дайындық - бұл ешқашан болмауы мүмкін жағдайларға қатысты өз тәжірибеңізді кеңейту. Аман қалу ең аз уақыт жағдайында дұрыс шешім қабылдау қабілетіне байланысты. Сондықтан күнделікті өмірге жататын шешімдерге сүйену төтенше жағдайда жұмыс істемейді. Психология ғылымдарының кандидаты, Инновациялық Еуразия университетінің доценті Татьяна Кравцова арнайы білімі болуы қажет деп есептейді.

Адамдарды кепілдікке тұтқынға алатын қылмыскерлер мүлдем және ерекше қауіпті түрлерге жатады, дейді Татьяна Кравцова. Кісі өлтірушілердің 60% - дан астамында психикалық ауытқулар мен эмоционалды қиындықтар бар. Әдетте олар жоғары импульсивтілікпен және жоғары алаңдаушылықпен сипатталады. Оларға адамгершілікті оқып, полицияны қорқытып, әсер етуге тырыспаңыз. Ең бастысы-сабырлы болу және жанжалға бармау.

– Мұндай семинарлар бүгінгі күні қажет, олар қиын жағдайда шынымен көмектесе алады. Біздің психологтар қосымша білім алып, оларды мектеп қабырғасында бөліседі, - деп атап өтті Павлодар қаласының білім беру бөлімінде.

Айтпақшы, пайдалы ақпаратты психология ғылымдары кандидатының Instagram парақшасында, @tm_kravtsova аккаунтынан табуға болады. Профильдің «тақырыбында» - семинар материалдарына сілтеме.

ИнЕУ баспасөз қызметі