Болашақ үшін естелік » Инновациялық Еуразия Университеті
» » Болашақ үшін естелік
31 мая 2021

Болашақ үшін естелік

Павлодарда «Болашақ үшін естелік» халықаралық жобасы аясында ғылыми-практикалық форум өтті. Ол саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне арналды. Кездесуге ғалымдар, қоғам қайраткерлері, Отанына опасыздық жасады деп әділетсіз айыпталған адамдардың ұрпақтары, соның ішінде Инновациялық Еуразия университетінің ректоры Анастасия Алиясова қатысты.

31 мамыр — қазақ халқының тарихындағы ең қайғылы беттердің бірін бейнелейтін қайғы мен еске алу күні. Онлайн режимінде Қазақстанның да, шетелдің де ғалымдары баяндама жасады.

- Бұл қасиетті күн. Миллиондаған отбасыларға қайғы әкелген оқиғаларды ұмытуға болмайды. Тарихи әділеттілік үшін. 30-шы жылдары көптеген халықтар зардап шекті, жаппай қоныс аудару кәрістерге, шешендерге және басқа да этникалық топтарға әсер етті. Қазақстан олар үшін екінші Отанына айналды. Біздің елімізде Қазақстан халқы Ассамблеясы сияқты құрылымның болуы өте маңызды, – дейді Инновациялық Еуразия университетінің ректоры Анастасия Алиясова.

Кездесудің модераторы Павлодар облысының әкімі Әбілқайыр Сқақов болды. Ол өз сөзінде лагерьлерде қазақ мәдениетінің, ғылымының, ағартушылықтың көрнекті өкілдері жойылғанын атап өтті.

- Қайғылы оқиға төрт миллионнан астам қазақстандыққа әсер етті, жүз мыңнан астам отандастарымыз Отанына опасыздық жасады деп жарияланды және сол қатыгез жылдары қайтыс болды. Лагерьлердегі атыстар мен қажырлы еңбек жоғары және орта арнаулы білімі бар 25 000 қазақстандықтың өмірін қиды, бұл сол кездегі зиялы қауымның барлығы дерлік,-деп атап өтті өңір басшысы.

Айта кету керек, ел президенті Қасым-Жомарт Тоқаевтың жарлығымен 2020 жылы саяси қуғын-сүргін құрбандарын толық ақтау жөніндегі мемлекеттік комиссия құрылды.

ИнЕУ баспасөз қызметі