4 деңгейдегі бюджеттер ауылдық округтерде өмір сүру үшін жақсы жағдай жасайды! » Инновациялық Еуразия Университеті
» » 4 деңгейдегі бюджеттер ауылдық округтерде өмір сүру үшін жақсы жағдай жасайды!
04 марта 2021

4 деңгейдегі бюджеттер ауылдық округтерде өмір сүру үшін жақсы жағдай жасайды!

ИнЕУ ғалымдары Павлодар облысының ауылдық округтері тұрғындарының өмір сүру сапасына 4 деңгейдегі бюджеттердің әсерін бағалауды жүргізеді.

2019 жылға дейін Қазақстандағы ауылдық округтер аудандық бюджеттен қаржыландыру алды, бұл ретте халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін барлық округтерге бюджет жетіспеді. Қазіргі уақытта бұл мәселе шешілді, ауылдық округтерде абаттандыру, өмір сүру жағдайларын жақсарту, көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін арттыру, спорт алаңдарын дамыту және т. б. мәселелерде тұрғындардың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін пайдаланылуы тиіс өз бюджеттері пайда болды.

Инновациялық Еуразия университетінің ғалымдары-әлеуметтану ғылымдарының докторы, экономика профессоры Шеломенцева Валентина Павловна, экономика ғылымдарының кандидаты, қауымдастырылған профессор Беспалый Сергей Владимирович, экономика ғылымдарының кандидаты, қауымдастырылған профессор Алтайбаева Жанат Калеловна, қаржы-талдау бөлімінің бастығы Нурова Назымгуль Шариповна және бағдарламашы Науман Ольга Александровна 2020 жылы Павлодар облысының ауылдық округтері тұрғындарының өмір сүру сапасына 4 деңгейдегі бюджеттердің әсерін бағалауды жүргізу туралы шешім қабылдады. Бұған АҚШ Халықаралық даму агенттігі (USAID) қаржыландыратын Орталық Азиядағы азаматтық қоғамды қолдау Бағдарламасы шеңберінде Еуразия қорының өкілдігі қолдау көрсетті. Зерттеу әдістемесі жасалды, сұхбат алушылар анықталды, сауалнамалар жасалды және 2021 жылдың ақпан айының соңында сауалнамалар сәтті өтті.

Ғалымдар Шарбақты ауданының тумасы, «Қаржы» білім беру бағдарламасы бойынша оқитын Инновациялық Еуразия университетінің 2 курс студенті және қазіргі уақытта онлайн форматта оқитын Наталья Рагозинаға сұрақ қойды.

- Наталья, айтыңызшы, ауылдық округтердің тұрғындарына 4 деңгейдегі бюджеттер қажет пе? Олардың сізге, ауылдағы жас ұрпақтың өміріне әсері қандай? Олар оқудан кейін туған ауылдық округіне өмір сүру және одан әрі даму үшін оралуға ықпал ете ала ма?

- Әрине, 4 деңгейдегі бюджеттер ауылдық округтерге оң әсерін тигізеді, бұл жастардың ішкі көші-қонын төмендетуге ықпал етеді, сондай-ақ ертеңгі күнге сенімділік береді! Менің ауылдық округімде көшелерді абаттандыру және жарықтандыру жұмыстары көрініп тұр. Мен университетті бітіргеннен кейін мемлекет бұған ықпал ететіндігін ескере отырып, өз ауданымда өмір сүруді жалғастыратыныма сенімдімін, – деп бөлісті Наталья.

Павлодар облысының ауылдық жерлерінде шамамен 230 мың адам тұрады, бұл бүкіл халық шамамен 750 мың адамды құрайтынын ескере отырып, Үлкен сан. Сондықтан агроөнеркәсіптік секторды, өңдеуші өнеркәсіп кәсіпорындарын және Павлодар облысының ғана емес, бүкіл Қазақстанның басқа да көптеген халық шаруашылығы секторлары мен салаларын дамыту ауылдық аумақтар халқының өмір сүру жағдайы мен сапасына байланысты!

«Бизнес және басқару» кафедрасының доценті

Сергей Владимирович Беспалый

Бұл зерттеу/баяндама Американ халқының Америка Құрама Штаттарының даму агенттігінің (USAID) көмегі арқасында дайындалды. ИнЕУ ақпараттың мазмұнына тікелей жауапты, және де ол ақпарат USAID-тың, немесе Америка Құрама Штаттары үкіметінің пікіріне сай келмеуі мүмкін.